wypełnia ciepłem wszystkie dni,
a blask gwiazd niech przypomina,
że czasem wystarczy tylko
wypowiedzieć życzenie…
Spełnienia wszystkich świątecznych
i noworocznych życzeń!
wypełnia ciepłem wszystkie dni,
a blask gwiazd niech przypomina,
że czasem wystarczy tylko
wypowiedzieć życzenie…
Spełnienia wszystkich świątecznych
i noworocznych życzeń!
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, zapraszam Was serdecznie do podjęcia wyzwania i zmierzenia się z zagadkami bibliotecznymi. Możecie odnaleźć świąteczne słowa (wykreślanka), sprawdzić swoją wiedzę, odsłonić pary takich samych kart (memory) lub rozwiązać zagadki. Wystarczy, że klikniesz na obrazek, a przeniesiesz się w świat świątecznych zagadek.
przygotowała: Monika Skroczak
W sondzie Mój wymarzony prezent pod choinkę wzięło udział sporo osób, które chciały się podzielić swoimi marzeniami. Bardzo za to dziękuję.
A mnie szczególnie ucieszył mnie fakt, że prezentem, który uzyskał najwięcej głosów, jest ciekawa książka!
Wśród innych prezentów, których nie umieściłam na liście, wymieniliście min.: tablet graficzny, słuchawki, kierownicę do gier, gry karciane, materiały i akcesoria plastyczne, słodycze, przenośny odtwarzacz CD, maskotki.
Jeżeli jesteście ciekawi szczegółowych wyników sondy, wystarczy kliknąć na obrazek poniżej.
Przygotowała: Małgorzata Gajcy
Do dzisiaj można było wysyłać odpowiedzi w konkursie czytelniczym dla fanów "Dziennika Cwaniaczka". Uczniowie licznie wzięli udział w konkursie, co bardzo nas cieszy. Okazuje się, że "Dziennik Cwaniaczka" ma fanów zarówno wśród chłopców jak i dziewczynek.
Prace konkursowe zostały już sprawdzone i nadszedł czas na ogłoszenie wyników.
I miejsce zajęła - Nina Dirshke z kl. 6b
II miejsce - Zofia Malinowska z kl. 6d i Mateusz Cholewa z kl. 5c
III miejsce - Antonina Kozłowska z kl. 7d
Zwycięzcom GRATULUJEMY!
Przygotowała: Małgorzata Gajcy
Opowiada ona historię Beatrice, nastolatki żyjącej w społeczeństwie zbudowanym na ruinach Chicago i podzielonym na pięć frakcji: ALTRUIZM, NIEUSTRASZONOŚĆ, ERUDYCJA, PRAWOŚĆ i SERDECZNOŚĆ.
Każdy musi przejść specjalny test predyspozycji i wybrać frakcję. Kto nie pasuje do żadnej – jest wykluczony, kto łączy cechy kilku – jest niezgodny i musi zostać wyeliminowany.
Wybór Beatrice jest zaskakujący, a jaki - sprawdźcie sami, zaglądając do kolejnych tomów:
- „Cztery” – to początek trylogii
- Tom I – „Niezgodna”
- Tom II – „Zbuntowana”
- Tom III – „Wierna”
Dla tych, którzy wolą bardziej realistyczne klimaty, a przy tym kochają zwierzęta, zwłaszcza konie, polecam serię „Jinny z Finmory” Patricii Leith.
Wszak zbliża się jeden z ważniejszych i piękniejszych dni w roku – Wigilia Bożego Narodzenia, kiedy to, podobno, zwierzęta przemawiają ludzkim głosem…
Może i do Was przemówią z kart książek tej serii: „Na ratunek Shanti”, „Nieujarzmiona”, „Letnia przygoda”, „Czerwony koń”, „Szaleńczy galop”, „Smak zwycięstwa”, „Szamanka”, „Szybka jak wiatr”, „Złoty taniec”, „Gra o wszystko”, „Nocna zasadzka”, „Koniec wędrówki”.
Przygody głównej bohaterki – Jinny Manders, kochającej zwierzęta, niepokornej nastolatki, rozgrywają się w malowniczej scenerii górskich rejonów Szkocji, gdzie przenosi się jej rodzina, zmęczona życiem w dużym mieście, zamieszkując w małej wiosce Finmory.
Marzeniem Jinny jest posiadać własnego kucyka, tymczasem los stawia na jej drodze źle traktowaną przez cyrkowców klacz o imieniu SHANTI.
I tu zaczyna się piękna przyjaźń i pogłębiająca się więź między dziewczynką a dzikim początkowo i nieujarzmionym koniem, którego Jinny postanawia za wszelką cenę ocalić i który stopniowo nauczy się jej ufać.
Razem przeżyją wiele przygód, pełnych napięcia i dramatycznych momentów…..
Wspaniała lektura na długie zimowe wieczory w tym nadchodzącym czasie Świąt i relaksu podczas ferii.
przygotowała: Anna Morawska-Ryll
Zapraszam wszystkich uczniów do sprawdzenia swojej wiedzy o lekturze autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. "Zaczarowana zagroda". Kliknij na obrazek.
przygotowała: Monika Skroczak
Zapraszam wszystkich- dużych i małych - do wzięcia w sondzie Mój wymarzony prezent pod choinkę.
Jak to zrobić? Wystarczy kliknąć na obrazek wypełnić formularz i przesłać. Wyniki sondy opublikuję tuż przed przerwą świąteczną na blogu.
Nie obawiajcie się, sonda jest anonimowa. Zapraszam do zabawy!
Przygotowała: Małgorzata Gajcy
Pośród zwycięzców, nie ma naszej szkoły, zabrakło nam "tylko" 22 tysięcy głosów.
Jednak cieszy mnie to, że na naszą szkołę zostało oddanych 1794 głosy. Bardzo dziękuję wszystkim głosującym: uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły, znajomym, mieszkańcom naszej gminy. Po raz pierwszy braliśmy udział w tego typu konkursie.
Może uda nam się w przyszłym roku, kto wie?
Przygotowała: Małgorzata GajcyNasza szkoła już po raz trzeci bierze udział w akcji "Szlachetna paczka", Ten rok wyjątkowo trudny ze względu na panującą pandemię, a my mamy okazję pomóc tym, którzy bardzo potrzebują naszego wsparcia. Zachęćcie swoich bliskich, aby włączyli się w tę akcję.
W naszej szkole koordynatorem jest pani Berenika Antczak, która odpowie na wszelkie zapytania, wystarczy napisać e-mail lub odezwać na czacie w Teams-ach. Zaś szczegóły dotyczące naszej szkolnej akcji znajdziecie tutaj (klik).
W tym roku pomagamy rodzinie pana Daniela - tu znajdziecie informacje o potrzebach rodziny (klik).
Włącz się do akcji, nie zwlekaj z pomocą! I Ty możesz sprawić, że te święta będą radosne dla innych!
Przygotowała: Małgorzata Gajcy
Z okazji zbliżających się Mikołajek, zapraszam Was do obejrzenia prezentacji i wspólnej zabawy. Wystarczy kliknąć obrazek.
przygotowała: Monika Skroczak
W ubiegłym roku kalendarz adwentowy wisiał w bibliotece i każdy mógł do niego zajrzeć, aby zapoznać się z zadaniami na każdy dzień (zobacz - klik)
Któż z nas nie miał pluszowego misia? Niektórzy jeszcze do tej pory śpią ze swoim ukochanym pluszakiem.
Taki miś to najlepszy przyjaciel, który cierpliwie nas wysłucha, który dzieli z nami wszystkie radości i smutki, do którego przytulamy się, gdy jest nam smutno i źle, któremu wreszcie możemy powierzyć najskrytsze tajemnice.
Dzisiaj wszystkie misie pluszowe mają swoje święto. W tym roku nie możemy świętować tego dnia tak (klik), jak w ubiegłym roku.
Dlatego zapraszam Was, a szczególnie najmłodszych czytelników, do obejrzenia filmu o historii pluszowego misia oraz łamigłówek. Wystarczy kliknąć na obrazki.Dobrej zabawy!
Przygotowała: Małgorzata Gajcy
Wielu z was przeczytało zapewne wszystkie tomy, z niecierpliwością czekając na następne, wielu zna tylko jedną część, ale to nic nie szkodzi. Pytania są tak ułożone, że każdy, kto zna choć jedną z części tej serii, powinien potrafić na nie odpowiedzieć.
Zapraszamy Was do zabawy on-line
Regulamin konkursu
1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4 -6.
2. Konkurs składa się z:
- testu jednokrotnego wyboru (1punkt za prawidłową odpowiedź);
- pytań otwartych (2 punkty za prawidłową odpowiedź);
- pytań wymagających odpowiedzi w paru zdaniach – pyt. Nr 12 i 13 (można za nie uzyskać 5
punktów).
3. Konkurs odbywa się on-line za pomocą formularza Forms (link poniżej).
4. Termin nadsyłania odpowiedzi konkursowych - do 18 grudnia
(zainteresowani zdążą jeszcze przeczytać przynajmniej jedną część).
5. Zwycięzcy otrzymają nagrody.
Kliknij zdjęcie poniżej, aby otworzyć plik z pytaniami konkursowymi. Uzupełnij odpowiedzi, podpisz się na końcu, prześlij formularz i gotowe!
Przygotowała: Małgorzata Gajcy
Przedstawiamy kolejne serie książek znajdujące się w naszej szkolnej bibliotece.
Zachęcamy do sięgnięcia do tych książek zwłaszcza fanów literatury fantasy, miłośników „Opowieści z Narni”, czy „Władcy pierścieni”.
Ekscytujące przygody młodych bohaterów wciągną was bez wątpienia w swój tajemniczy świat, tak, że nie będziecie mogli oderwać się od lektury!
Znajdziecie tu niezwykłe historie czwórki nastolatków: Conora, Meilin, Rollana i Abeke. Podczas Ceremonii Nektaru przyzwali oni cztery poległe w wojnie Wielkie Bestie: wilka Briggana, pandę Jhi, sokolicę Essix i lamparcicę Urazę. Niestety, zwiastuje to niebezpieczeństwo – Pożeracz, przywódca armii Zdobywców, planuje przejąć władzę nad całym Erdas.
Dzieci wraz ze Zwierzoduchami stworzą drużynę by powstrzymać wrogów. By tego dokonać, muszą zebrać wszystkie talizmany Wielkich Bestii, zanim uczyni to Pożeracz.
Wkrocz do świata Erdas w którym każde dziecko odkrywa, czy posiada swego zwierzoducha, by mogła powstać niezwykła więź pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, która obojgu nadaje moc zdolną przeciwstawić się mrocznej potędze, pustoszącej świat.
Z powalonego przez burzę starego dębu – magicznego drzewa, ludzie zrobili setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły, co spowoduje cały szereg niezwykłych zdarzeń i kłopotów.
Wszystko zaczęło się od tego, że trójka dzieci znalazła krzesło, które potrafiło spełniać życzenia. Niestety, nie tylko te dobre…
Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia! Zwariowany autobus, most ze światła, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów…
W kolejnych tomach bohaterowie poszukują Mostu Zapomnienia, walczą ze zwierzomaszynami, napotykają olbrzymie roboty, tajemnicze szachy, czy armię drapieżnych ryb. Znajdują niezwykłą kostkę, która ma moc wciągania jej
posiadacza do niebezpiecznej gry, dzięki zaczarowanej figurce z Magicznego Drzewa, pokonują przybysza z podwodnego świata…
Odkryj to wszystko i wiele innych przygód w tomach z serii „Magiczne Drzewo”:
„Czerwone krzesło”, „Tajemnica mostu”, „Olbrzym”, „Pojedynek”, „Gra”, „Cień smoka”, „Świat Ogromnych”, „Inwazja”, „Berło”, „Czas robotów”, „Pióro T-rexa”.
Książki opowiadają o życiu nastoletniego Grega, który w humorystyczny sposób opisuje swoje perypetie i zmagania ze szkolną rzeczywistością w prowadzonym przez siebie dzienniku. Podobno autor – Jeff Kinney pisząc te książki, czerpał z własnych, szkolnych wspomnień i doświadczeń….
Cykl składa się z 14 części. Ich główni bohaterowie, to, obok Grega, jego najlepszy przyjaciel, dwaj bracia – młodszy i starszy, rodzice – mama i tata, a także - koledzy, wróg numer 1, no i oczywiście najładniejsza dziewczyna, w której jest zakochany.
Zabawne historie, mrożące krew w żyłach przygody, trzymająca w napięciu, wartka akcja, sprawią że nie spoczniecie, zanim nie przeczytacie wszystkich, kolejnych tomów Dziennika Cwaniaczka!
Na podstawie serii powstało też kilka filmów, które na pewno zapragniecie obejrzeć – oczywiście, po przeczytaniu książek!
Przygotowała: Anna Morawska-Ryll
Corocznie 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji zapraszam Was do odwiedzenia przygotowanej przeze mnie prezentacji. Możecie zapoznać się ze swoimi prawami, posłuchać piosenki, przeczytać wiersz oraz rozwiązać wykreślankę:
![]() |
(klik) |
Przygotowała: Monika Skroczak
Dzisiaj zapraszamy wszystkich do teatru on-line.
W sieci można znaleźć wiele interesujących spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych, również tych, które są inscenizacjami szkolnych lektur.
Poniżej wkleiłam linki do wybranych kilku przedstawień.
Dla młodszych:
"Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren -Teatr Miejski w Gliwicach (klik)
"Pchła Szahrajka" Jan Brzechwa - Teatr Narodowy (klik)
Dla starszych:
"Bajki robotów" Stanisław Lem - Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku (klik)
"Krzyżacy" Henryk Sienkiewicz - Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku (klik)
"Zemsta" Aleksander Fredro - 2020r. -Teatr Telewizji (klik)
"Zemsta" Aleksander Fredro - 1972r. - Teatr Telewizji (klik)
Poniżej znajdziecie pełną listę przedstawień Teatru Telewizji i tych sprzed wielu lat, i tych współczesnym . Polecam!
Lista spektakli Teatru Telewizji (klik)
Godziny
pracy biblioteki podczas pracy zdalnej
w
dniach 09.11 - 29.11.2020
dzień
tygodnia |
ul.
Kwiatowa 28 |
ul.
Ogrodowa 4 |
Dyżur
biblioteczny na czacie w
aplikacji Teams |
poniedziałek |
------ |
---- |
9.20 – 14.35 –
Małgorzata Gajcy 9.00 – 14.00 – Anna Morawska-Ryll 13.00-16.00 –
Monika Skroczak |
wtorek |
12.00
– 17.00 |
---- |
8.30 – 15.25 –
Małgorzata Gajcy 13.00 – 16.00 -
Monika Skroczak |
środa |
---- |
10.00
– 13.00 |
8.30 – 12.30, 13.15-15.30 - Małgorzata Gajcy 13.00-16.00 – Monika Skroczak |
czwartek |
------ |
14.00
-17.00 |
9.20 – 15. 45–
Małgorzata Gajcy 9.00 – 14.00 – Anna Morawska- Ryll |
piątek |
8.30
– 13.30 |
---- |
10.00 – 13.00 –
Monika Skroczak |
Książki można
również zamawiać przez Teams bądź e-mail:
malgorzata_gajcy@spwmy.edu.pl, anna_morawska-ryll@spwmy.edu.pl – Kwiatowa,
monika_skroczak@spwmy.edu.pl
– Ogrodowa i Zgorzała.
Będzie je można odbierać codziennie na
portierni przy ul. Kwiatowej 28 w godzinach 15.00-18.00.
Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości – 11 listopada – zachęcamy was do odbycia krótkiej, ciekawej i nietypowej lekcji historii. Obejrzyjcie prezentowane tu filmiki, posłuchajcie wpadającej w ucho piosenki…
Historia nie musi być nudna, może to być fascynująca
podróż do nie tak odległych dziejów naszej Ojczyzny, które każdy Polak powinien
znać i być z nich dumny!
Dla miłośników książek mamy propozycję – sięgnijcie do
serii „Strrraszna historia”, a zwłaszcza do tomiku pt. „Nieznośna
Niepodległość”. Znajdziecie tam pełno nietypowych ciekawostek, spory zasób
wiedzy znanej i nieznanej, którą będziecie mogli zaimponować swoim kolegom a
nawet rodzicom.
„Nieznośna Niepodległość” – to kalendarium zdarzeń,
zwierzęta, wojna bolszewicka, walka o Śląsk, Żydzi, ułani, propaganda, zwykła
codzienność, prasa, radio, literatura, rola kobiet. Gwarantuję -
Nie wywoła w was nudności książka o Niepodległości!
przygotowała:
Anna Morawska-Ryll
Pani Monika Skroczak przygotowała dla najmłodszych ciekawe łamigłówki niepodległościowe. Dobrej zabawy!
Narodowe Święto Niepodległości (klik)
Młodym miłośnikom historii polecamy dziś animowane filmy z serii
„Wojenna odyseja Antka Srebrnego”.
Stworzone zostały na podstawie komiksów o tym samym tytule autorstwa Michała Konarskiego. Filmiki dobrze się ogląda nie tylko z uwagi na treść, ale też za sprawą rysunków, które wykonał Hubert Ronek.
Można w nich śledzić losy czternastoletniego harcerza. Towarzyszymy mu podczas różnych wydarzeń II wojny światowej, a także i po niej, bo seria dotyczy lat 1939-1946. Nie ma tu zbyt wielu faktów historycznych, by nie zniechęcić młodszego widza. Nie ma też pokazanego zbyt wyraziście okrucieństwa wojny, dlatego mogą się z tą pozycją zapoznać również młodsze dzieci.
Seria pozwala za to wczuć się w sytuację ludzi żyjących w tym czasie i tłumaczy zagadnienia polityczne. Istnieją plany, żeby stworzyć pełnometrażowy film, a tymczasem dostępne są komiksy i niektóre ich ekranizacje -niestety nie wszystkie.
Zapraszam do obejrzenia kilku z nich.
Wojenna Odyseja Antka Srebrnego - Obrona Grodna 1939r.
Z okazji święta wszystkich postaci z bajek udostępniam Wam (za zgodą autorki) ciekawy quiz wiedzy o bajkowych bohaterach. Zapraszam do zabawy i młodszych i starszych.
Sprawdźcie swoją wiedzę! Do dzieła! Kliknij obrazek a przeniesiesz się do quizu.
Udanej zabawy!
W październiku odbyły się lekcje biblioteczne dla wszystkich uczniów klas pierwszych naszej szkoły.
Spotkania zostały przygotowane i poprowadzone przez panią Sylwię Mąkosę dla dzieci z filii w Zgorzale, a przy ulicy Ogrodowej przez panią Monikę Skroczak.
Podczas lekcji najmłodsi uczniowie poznali zasady korzystania z biblioteki i poszanowania jej zbiorów. Mieli również za zadanie wskazać, które ze specjalnie przygotowanych książek należą do biblioteki szkolnej i wytłumaczyć w jaki sposób możemy to sprawdzić.
Uczniowie ze szkołu przy ul. Ogrodowej wzięli także udział w multimedialnym quizie „Milionerzy” .
Następnie dzieci odwiedziły punkty biblioteczne, gdzie zapoznały się z księgozbiorem oraz pierwszy raz wypożyczyły książki.
Wszystkim
uczniom klas pierwszych życzymy wspaniałych przygód w świecie literatury.
![]() |
Filia szkoły w Zgorzale |
przygotowały: Sylwia Mąkosa i Monika Skroczak
Od dzisiaj można oddawać głosy na naszą bibliotekę w konkursie Empiku.
Przypominam, jak to zrobić.
1. Ściągnij bezpłatną aplikację Empik-u na telefon/tablet (głosowanie odbywa się tylko
przez aplikację). Jeżeli nie wiesz jak to zrobić poproś o pomoc rodziców.
2. Wybierz naszą szkołę (kategoria powyżej 120 uczniów - Szkoła Podstawowa
im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle, ale wystarczy, gdy w wyszukiwarce szkół
wpiszesz Mysiadło).
3. Zagłosuj.
4. Każdy dzień zaczynaj od oddania głosu na naszą szkołę (codziennie możesz oddać
jeden głos).
5. Poproś rodzinę i znajomych o wzięcie udziału w głosowaniu.
Głosowanie trwa od 2 XI do 2 XII 2020
Nie zwlekaj, weź telefon do ręki i głosuj!
Głosuj codziennie!
To również od Ciebie zależy, czy wygramy!
Przygotowała: Małgorzata Gajcy
Rozstrzygnięty został konkurs na plakat i hasło reklamujące bibliotekę szkolną.
Odbywał się on w dwóch kategoriach wiekowych - dla uczniów klas 4-6 i uczniów klas 7-8.
W kategorii klas 4-6 wyróżniono ex aequo dwie prace następujących uczniów:
Natalii Grodzkiej z klasy 6b
Myślicie, że to niemożliwe, aby pokochać czytanie? Ależ oczywiście, że MOŻLIWE! Czy wiecie, że czytania ze zrozumieniem - jednej z kluczowych umiejętności i pisania interesujących tekstów literackich - można się nauczyć?
Jak to zrobić? Z z pomocą przychodzi Fundacja "W stronę dziewcząt", która w ramach projektu "Dinozaury nie czytały książek. I co się z nimi stało?" przygotowała specjalnie dla Was interesujące materiały. Można je wydrukować i wypełniać. Dobrej zabawy!
![]() |
zdjęcie pochodzi stąd (klik) |
Jak pokochać czytanie i zostać miłośnikiem książek? (klik)
przygotowała: Anna Morawska-Ryll
Do dzieła! Posłuchajcie sami, dlaczego warto czytać.