Książka miesiąca


KSIĄŻKA MIESIĄCA

W ramach akcji prezentowane będą książki,
które są szczególnie interesujące, warte przeczytania.

I Ty możesz polecić swoją ulubioną książkę.

Zgłoś się do nauczyciela bibliotekarza,
aby uzgodnić szczegóły.

                                                                         Przygotowała: Małgorzata Gajcy
---------------------------------------------------------------------------------


MARZEC

zdjęcie pochodzi ze strony
www.empik.com  

"Mała Nina" Sophie Schrerrer


Informacje o książce
Kim jest Nina? Katoliczką, ewangeliczką, a może wegetarianką? Czy istnieje niebo dla zwierząt? Mała bohaterka książki rozmyśla o wielu ważnych sprawach świata dorosłych i z humorem przezwycięża wszelkie życiowe trudności.

Dziecięcy świat Niny jest pełen przygód. Dziewczynka marzy o śwince morskiej, a kiedy wymarzone zwierzątko pojawia się w końcu w domu postanawia ochrzcić je szampanem, tak jak statek…
   Świeża, szczera i niezwykle zabawna książka dla dzieci w wieku od ośmiu do osiemdziesięciu lat.
   Opis pochodzi ze strony www.empik.com     
Informacje o autorze
Sophie Scherrer – niemiecka dziennikarka i wykładowca, współpracuje z kilkoma dużymi wydawnictwami..
   Dzisiaj wraz z mężem, właścicielem małego wydawnictwa, z powodzeniem pisze (pod różnymi pseudonimami) książki dla dzieci.
   Sophie Scherrer wraz z rodziną mieszka w Monachium.

                                     
              

Książkę poleca Nina Dirschke, uczennica klasy 5b

------

zdjęcie pochodzi ze strony
www.empik.com  


„100 głupich pytań dla bystrzaków”

- Stèphane  Frattini



Informacje o książce

Dlaczego wolimy czekoladę od warzyw? Gdzie znikają skarpetki? Czy w puszce karmy dla kotów są myszy? Jak się robi paski na paście do zębów?
Oto książka, która odpowie na wszystkie głupie pytania! Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nierozsądne, ale kiedy przyjrzymy im się bliżej, wcale nie są takie błahe!


                                  
Opis pochodzi ze strony www.empik.com      

Informacje o autorze    

Stèphanie  Frattini – pisarz urodzony w Cannes we Francji. Dzieciństwo spędził w Afryce. Pracował w różnych zawodach. Jest autorem książek dla dzieci i młodzieży.

Książkę poleca  Nina Mansz, uczennica klasy 4c

------------------------------------------


LUTY



„Dzienniczek Cwaniaczka. Ubaw po pachy”


 Jeff Kinney
zdjęcie  pochodzi ze strony
 www.empik.com


Informacje o książce
Są wakacje i wszystkie dzieciaki szaleją na dworze. No, prawie wszystkie. Greg Heffley, jak wiecie, brzydzi się wysiłkiem, a słowo „sport” budzi jego przerażenie. Greg zupełnie inaczej wyobraża sobie najbliższe miesiące. Zamierza spędzić je w domu w towarzystwie gier komputerowych. Niestety, mama obmyśliła ekstremalny plan na lato. Wyobraża sobie, że wszyscy Heffleyowie będą spędzać czas na świeżym powietrzu i zacieśniać więzi rodzinne...
Opis pochodzi ze strony www.empik.com  

                    Informacje o autorze
Jeff Kinney to amerykański rysownik, grafik i autor książek dla dzieci, najbardziej znany z serii „Dziennik cwaniaczka”, w skład której wchodzą takie książki jak „Droga przez mękę”, „Przykra prawda”, „Ryzyk-fizyk” oraz „Trzeci do pary”.
   Tworząc „Dziennik cwaniaczka”, Jeff Kinney pomyślał, że jest to idealny pomysł na komiks – owoc pracy rysownika potrafi rozbawić do łez i sprawia, że młodzi czytelnicy od razu pałają sympatią do głównego bohatera serii oraz z zapartym tchem śledzą jego codzienne poczynania.
Książkę poleca  Albert Kardynał, klasa 5c
----------------------------
zdjęcie  pochodzi ze strony
 www.lubimyczytac.pl
„Filipek i rodzina” 
Małgorzata Strękowska-Zaremba

Informacje o książce
"Cześć! Nazywam się Filipek Zaskroniec, nie wiadomo, gdzie początek, gdzie koniec! Śmieszne? Sam to wymyśliłem, bo lubię swoje nazwisko". - Pomysłowy Filipek, bohater książki, lubi też swoich rodziców, kolegów z osiedla i klub FC Barcelona. Jego ciekawska natura wpędza go w tarapaty, ale chłopiec wciąż uczy się życia na własną rękę. Bywa to bardzo zabawne!

„Filipek i rodzina" to pierwsza z trzech części przygód małego rozrabiaki (w przygotowaniu „Filipek i szkoła" oraz „Filipek i wakacje"). Pięknie ilustrowana, mądra i pełna ciepłego humoru książka spodoba się wszystkim tym, którzy lubili bestsellerową  

                                     serię o Mikołajku.
                                                                       Opis pochodzi ze strony www.lubimycztac.pl        
Informacje o autorze      
   Małgorzata Strękowska-Zaremba − polska pisarka, autorka podręczników, recenzentka „Nowych Książek”, dziennikarka, członek Stowarzyszenia Pisarzy), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystka Prezydenta Warszawy. Autorka książek dla dzieci.
       
Książkę poleca  Marcel Karwat, klasa 5e

-----------------------------------------------------------------------------
STYCZEŃ



„Baśniobór” Brandon Mull

Informacje o książce  

"Baśniobór" to cykl książek z gatunku fantasy przeznaczonych dla młodszych Czytelników.

   Serię rozpoczyna tom, w którym poznajemy Kendrę i Seth, rodzeństwo mające spędzić wakacje u dziadka. Nie są to ich wymarzone wakacje, gdyż dziadek to despota, wciąż czegoś zakazuje, co nie podoba się wnukom. Staruszek okazuje się być strażnikiem magicznej krainy Baśniobór, która jest schronieniem dla czarodziejskich stworzeń. Mieszkają tam trolle, czarownice, 
chochliki i wróżki. Dzieci łamią zakaz zbliżania się do lasu i uwalniają złe moce, z którymi teraz przyjdzie im walczyć. Bohaterom przyjdzie sprostać licznym trudnościom. Będą musieli pokonać Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej, uwolnić się od klątwy, a także uratować cały świat. Autor stworzył niezwykły świat magii i fantazji przeplatający się ze światem rzeczywistym.







W serii "Baśniobór" do tej pory ukazały się: "Baśniobór","Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi", "Baśniobór. Plaga cieni", "Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu", "Baśniobór. Klucze do więzienia demonów"
 W serii znajdują się również książki dla fanów "Baśnioboru", takie jak: "Baśniobór. Kraina wyobraźni" czy "Baśniobór. Przewodnik opiekuna".
                                                                            opis i zdjęcie pochodzą ze strony www.taniaksiazka.pl

Informacje o autorze

Brandon Mull to amerykański pisarz, autor powieści fantasy dla dzieci.
Zdobywca nagrody Whitney Award w 2007 za książkę Gwiazda Wieczorna wschodzi, drugą część serii Baśniobór.
Główną inspiracją pisarza są dzieła J.R.R. Tolkiena, C.S. Lewisa i J.K. Rowling.

Książkę poleca  Zofia Świderska, uczennica klasy 6a


---------------------------------------------------------------------------
GRUDZIEŃ 2019

W tym miesiącu przedstawiamy dwie książki, które polecają 
Wasze koleżanki.

„O psie, który wrócił do domu” 

Cameron W. Bruce

Informacje o książce

zdjęcie  pochodzi ze strony www.empik.com

Zabawna i wzruszająca opowieść o czworonogu, który odbył niezwykłą podróż aby wrócić do swojego najlepszego przyjaciela
Kiedy Lucas Ray przygarnia małą Bellę, od razu wie, że ten uroczy szczeniaczek odmieni jego życie na lepsze. Piesek również czuje, że trafił na swojego człowieka i chce być dla niego najlepszym zwierzakiem na świecie.
Lucas nie może zatrzymać Belli w swoim mieszkaniu. Postanawia podjąć ryzyko i zabiera ją do szpitala, w którym pracuje. Piesek wnosi mnóstwo radości do życia pacjentów. Jednak Bella zostaje uznana za pitbulla, rasę, która w Denver jest zakazana. Zrozpaczony Lucas musi rozstać się z ukochaną Bellą, która zostaje wywieziona do innego domu poza granice stanu.
Mimo wszystko piesek nie zamierza żyć z dala od swojego najlepszego przyjaciela i postanawia wziąć sprawy we własne łapy. Bella staje przed ważnym wyzwaniem. Musi odnaleźć drogę do swojego człowieka. Musi wrócić do domu. Czy jeszcze zobaczy Lucasa?

                                                  opis pochodzi ze strony www.czytam.pl

Informacje o autorze 


Cameron W. Bruce to amerykański autor licznych powieści, publicysta i satyryk.

Pisał dla magazynów, takich jak "Midweek" na Hawajach oraz dla około pięćdziesięciu innych gazet w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Został dwukrotnie nagrodzony w 2006 roku w kategorii "humor." Cameron jest autorem między innymi  powieści "Był sobie pies na podstawie której nakręcono film.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

To wzruszająca książka o tym , jak wierne potrafią być psy.
 Książkę poleca Zuzanna Kowalewska, uczennica klasy 4b


"Królestwo"  Jess Rothenberg

zdjęcie  pochodzi ze strony www.empik.com

Informacje o autorce
Witaj w bajkowym Królestwie, w którym technologia pomaga ożywić marzenia! Ana jest jedną z siedmiu Czarodziejek, fantastycznych hybryd, które zostały zaprojektowane po to, aby spełniać marzenia gości Królestwa. To miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Nawet brutalne morderstwo? Kiedy Ana poznaje Owena, pracownika Królestwa, doświadcza czegoś, co wcześniej było zarezerwowane tylko dla ludzi. Coś nieznanego, jednocześnie nadającego sens jej istnieniu. Jednak romantyczna bajka zmienia się w przerażający koszmar. Gdy Owen pada ofiarą morderstwa, Czarodziejka jest główną podejrzaną. Teraz przed sądem musi udowodnić, że jest kimś więcej niż tylko bezlitosną maszyną bez uczuć.          opis pochodzi ze strony www.czytam.pl

Informacje o autorce



Jess Rothenberg to amerykańska pisarka. Jest autorką powieści dla młodzieży. Mieszka w Nowym Jorku z mężem, synem i kotem, który myśli, że jest psem.
Książkę poleca Oliwia Jasińska, uczennica klasy 8c


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LISTOPAD 2019

W tym miesiącu, książki warte przeczytania, rekomendują Wasi koledzy. Bardzo cieszy nas fakt, że uczniowie włączyli się do akcji "Książka miesiąca".


www.empik.com
 Informacje o książce
Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lub, a lisa wypuścić do lasu.
    Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa. Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci.     
   Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?



                  Informacje o autorze

   Sara Pennypacker jest amerykańską autorką książek dla dzieci.Wydała 19 książek, w tym serię opowieści o Klementynce.
  Za swoje książki oraz za propagowanie czytelnictwa otrzymała wiele nagród.


 Dlaczego warto przeczytać tę książkę?


Książka pokazuje okrucieństwo wojny, ale również jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń oraz życzliwość dla drugiego człowieka.

Książka jest bardzo emocjonująca i wzruszająca” – tak poleca ją Marcel Karwat - uczeń klasy 5e.

Książka znajduje się w naszej bibliotece – zapraszamy do wypożyczania.



 Informacje o książce
www.empik.com
Narratorem powieści jest Miziołek – jedenastoletni chłopak, który swe przezwisko otrzymał, gdy w dzieciństwie w wyliczance zamiast „fiołek” powiedział „miziołek”. Na początku przedstawia swych rodziców – Mamiszona, który wciąż zachowuje się jak nastolatka i Papiszona, którego pasją jest technika komputerowa. Wspomina o swych dwóch siostrach – ponad czteroletnim Kaszydle (kłamczucha i skarżypyta) oraz Małym Potworze (Annie Klementynie Natalii), który skończył rok.
   Utwór złożony jest z dziennika Miziołka oraz jego listów z wakacji. Opowieść zaczyna się we wtorek 1 kwietnia w Prima Aprilis

Informacje o autorze

Joanna Olech – polska graficzka i autorka książek dla dzieci.
   Pisze artykuły o literaturze dziecięcej do prasy, jest współautorką podręczników do języka polskiego.
  
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?



Książka jest zabawna i dowcipna. Na pewno nie będziecie się przy niej nudzić.

 Książkę poleca Nina Mausz – uczennica klasy 4c

Książka znajduje się w naszej bibliotece – zapraszamy do wypożyczania.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



www.empik.com

PAŹDZIERNIK 2019

 Informacje o książce
„Ambitna, oparta na autentycznej relacji próba opowiedzenia dzieciom o wojnie widzianej oczyma dorastającego chłopca. Tak jak to u chłopców bywa, straszną i okrutną wojnę bohater zapamiętał jako bardzo trudną i czasem niezrozumiałą, ale zadziwiającą przygodę. Czytając z dziećmi tę książkę, nie bójmy się wejść w rolę dorosłego narratora, który pokaże także tragiczne i szalone oblicze wojny.”
                                                                                                                                                                       
Wojciech Eichelberger, psycholog
Informacje o autorze
Michał Rusinek wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki) i układa (wierszyki, piosenki, felietony) . 
   Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ. Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka z rodziną. Był sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

    To historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły - zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarno-biały...
   Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji Muzeum Powstania Warszawskiego.
Książkę poleca: Aleksandra Stefańska – nauczyciel bibliotekarz



Książka znajduje się w naszej bibliotece – zapraszamy do wypożyczania.


-------------------------------------------------------------------------------------------------



WRZESIEŃ 2019

www.empik.com
 Informacje o książce
Od pierwszego wydania w 2005 roku powieść przez 375 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Do dziś zajmuje pierwsze miejsca na listach bestsellerów Amazon.com, Amazon.co.uk, „New York Timesa” oraz podobnych listach w wielu krajach Ameryki Południowej, Europy i Azji. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia oraz została sfilmowana.

   Adaptację filmową „Złodziejki książek” wyprodukowała wytwórnia Twentieth Century Fox. W filmie wyreżyserowanym przez zdobywcę nagrody Emmy, Briana Percivala zagrali m.in.: Geoffrey Rush, Emily Watson oraz Sophie Nelisse jako Liesel Meminger, tytułowa złodziejka książek.

Informacje o autorze
Markus Zusak urodził się w 1975 roku. Dorastał w Sydney, gdzie wciąż mieszka z żoną i dwójką dzieci. Jest autorem pięciu powieści, w tym „Posłańca” oraz „Złodziejki książek” – międzynarodowego bestsellera, przetłumaczonego na ponad czterdzieści języków.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Książkę poleca:  Małgorzata Gajcy – nauczyciel bibliotekarz

Książka znajduje się w naszej bibliotece – zapraszamy do wypożyczania.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------