piątek, 20 grudnia 2024

Świątecznonoworocznie






    Nowy Rok tuż, tuż. Zobaczcie, jakie postanowienia noworoczne powzięli
 niektórzy bohaterowie książek.






 








A jakie są Wasze postanowienia?
   

piątek, 13 grudnia 2024

O wartościach czytania

 

    W roku 2024 nasza szkoła szkoła uzyskała dofinansowanie w ramach  Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jednym z działań, które jesteśmy zobowiązani podjąć jest przekazanie wiedzy na temat wartości czytania. W związku z tym przekazujemy  list otwarty Ireny Koźmińskiej Prezeski Fundacji ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom oraz zapraszamy do wysłuchania podcastu „Co czytać z dzieckiem i dlaczego?” Pani Agnieszki Kownatki – Ruszkowskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Warszawie.

 

Drodzy Rodzice!


            Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.

Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu, a także nasz własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie.
 

Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.

Wychowanie nie może polegać jedynie na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie- bo i skąd miałoby wiedzieć? – co jest dobre, a co jest złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.
 

Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń (…).

Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.
Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie.

Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. (…). Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy.

Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

Irena Koźmińska

 Prezes Fundacji ABC XXI

Cała Polska czyta dzieciom

 

 

Link do podcastu

Co czytać z dzieckiem i dlaczego? | Agnieszka w Krainie Opowieści - Biblioteka Pedagogiczna w Warszawie | Podcast on Spotify

 

                                                                                                                                                 MG

poniedziałek, 9 grudnia 2024

Spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem

 


6 grudnia br. odbyło się spotkanie autorskie dla wszystkich uczniów z klas siódmych i ósmych. Gościem był pan Marek Michalak – pedagog, działacz społecznym i publicysta, doktor nauk społecznych, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008 – 2018 oraz autor książek dla dzieci i młodzieży (Opowieści o prawach dziecka, Opowieści o tym, co w życiu ważne, Opowieści o tym, co daje moc, Wielcy przyjaciele dzieci).


Głównym tematem spotkania były prawa dziecka. Marek Michalak mówił o tym, w jaki sposób te prawa powinny być respektowane w domu, w szkole, w codziennym życiu.

Odpowiadał również na pytania uczniów i nurtujące ich problemy. Na koniec można było kupić książkę oraz uzyskać dedykację z autografem autora. Zanim  gość opuścił naszą szkołę, zwiedził bibliotekę, która bardzo mu się spodobała.

Spotkanie sfinansowano ze środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.







                                           Małgorzata Gajcy

                                      nauczyciel bibliotekarz

czwartek, 5 grudnia 2024

Czytamy Muminki

 



Z radością informujemy, że nasza biblioteka włączyła się w Ogólnopolską Akcję "Czytamy Muminki" organizowaną w ramach 110 rocznicy urodzin Tove Jansson oraz 60 rocznicy pierwszego wydania książki "W Dolinie Muminków" w Polsce.

                                       


Do realizacji tego programu uzupełniono serię książek o Muminkach ze środków Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                 


                 

 W ramach akcji uczniowie z klasy 1a, 2a, 2c i 3b zapoznały się z prezentacją multimedialną na temat twórczości autorki oraz wspólnie czytały pierwsze rozdziały wspomnianej książki.

              
 

Mali czytelnicy wykonali papierowe postaci: Taty, Mamy, Muminka, Panny Migotki, Małej Mi, Włóczykija i innych dbając o zgodność z książkowym opisem.    

    Najmłodsi czytelnicy ulepili również plastelinowe muminkowe postacie oraz wykonały ich domki, co pozwoliło stworzyć piękną makietę Doliny Muminków.

                Atrakcją było pasowanie na czytelnika, które odbyło się „W Dolinie Muminków”, na tle pięknej dekoracji.

                                                        

 


Podjęte działania okazały się świetnym sposobem na rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Efekty możemy podziwiać na zdjęciach.

                     

Dalsze działania już wkrótce!!!

                                                                                                                                         Anna Długokęcka