środa, 8 kwietnia 2020

Z wizytą w Muzeum Etnograficznym i jajka wielkanocne.

   Zapraszam wszystkich do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego on-line. Znajdziecie tu wiele interesujących wystaw, które można obejrzeć nie ruszając się z domu.
Zwiedzanie Muzeum on - line (klik)

Między innymi możecie dowiedzieć się, jak sobie ludzie radzili w dawnych wiekach z zarazą.
Na czas zarazy (klik)

Poznacie również dawne tradycje wielkanocne panujące w Polsce.
Procesje z Jezuskiem Palmowym (klik)

Zaś w zakładce przeznaczonej dla dzieci znajdują się propozycje zabaw plastycznych:
Jak zrobić palmę wielkanocną? (klik)
Wycinanki - stroje ludowe (do pobrania)
wycinanki (do pobrania)
  Wycinanki możecie pobrać wraz z instrukcją wykonania, wydrukować, wyciąć i ozdobić nimi swój pokój. Przy okazji poznacie historie wycinanek i regiony, z których pochodzą.



Nie tylko wycinanki są charakterystyczne dla danego regionu. W różny sposób w różnych rejonach
Polski zdobiono jajka w okresie wielkanocnym.

   To opolskie "kroszonki" - jajko barwi się w barwniku, a potem wydrapuje się igłą wzory. Takim naturalnym barwnikiem, który można znaleźć w każdym domu są łupiny cebuli. Wystarczy ugotować jaka w łupinach cebuli, by skorupka zabarwiła się na brązowo, zaś sok z buraków barwi jajka na różowo.
 Pisanki powstają poprzez "pisanie" na skorupce rozgrzanym woskiem. Najpierw nanosi się na jajko wzór, później gotuje się w wodzie z barwnikiem. Po ugotowaniu, ściera się jeszcze ciepły wosk z powierzchni jajka, by odsłonić narysowany wcześniej wzór.

Zdjęcie obok pochodzi z wystawy w Muzeum Etnograficznym.

Pisanki mają nawet swoje muzeum, co prawda na Ukrainie, ale jakby ktoś kiedyś był w okolicach miasta Kołomyja, warto tam zajrzeć.

Z tradycji pisanek wzięły się przepiękne jubilerskie cacka. To słynne jaja Fabergé, wysadzane kamieniami szlachetnymi, w środku kryjące jubilerskie niespodzianki. Takie ówczesne jajka- niespodzianki, tyle, że dużo droższe. 


    Dzisiaj ozdabiamy jajka wyklejankami, mazakami, farbami, kawałkami kolorowych włóczek lub wycinany w skorupkach ażurowe wzory. Zachęcam do samodzielnego ozdobienia jajek, to świetna zabawa dla całej rodziny. Tutaj (klik) znajdziecie ciekawe pomysły, jak to zrobić.



                                                                                                      Przygotowała: Małgorzata Gajcy