piątek, 21 kwietnia 2023

Akcja „Żonkile” w szkolnej bibliotece

     19 kwietnia przypada rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W tym roku obchodzimy 80-tą rocznicę największego zrywu zbrojnego Żydów polskich.

Co roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z tej okazji organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” w ramach której wolontariusze rozdają papierowe żonkile.

Dlaczego te kwiaty stały się symbolem akcji?

Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, aby oddać hołd poległym towarzyszom. Składał pod nim wiązankę żółtych kwiatów, które sam dostawał w ten dzień od anonimowego darczyńcy. Były to zawsze żółte kwiaty – kaczeńce, róże, a najczęściej żonkile.

Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając podczas każdych obchodów rocznicy wybuchu powstania tysiące papierowych żonkili. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, która podkreśla siłę wspólnoty, solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami.

W tym roku po raz pierwszy dołączyliśmy do akcji, szkolna biblioteka zgłosiła swój akces udziału w tegorocznej edycji. Działania w ramach akcji „Żonkile” na terenie szkoły koordynowała Małgorzata Gajcy.

Nauczyciele bibliotekarze Małgorzata Gajcy i Aleksandra Stefańska przeszły cykl szkoleń organizowanych dla nauczycieli przez muzeum POLIN, gdzie zaprezentowano również materiały edukacyjne do wykorzystania na terenie szkoły.

19 i 20  kwietnia w bibliotece odbyły się cztery spotkania dla klas siódmych i ósmych, według przygotowanych scenariuszy na podstawie materiałów uzyskanych z muzeum. Podczas zajęć których uczniowie mieli okazję zapoznać się z losami Żydów podczas II wojny światowej oraz postacią Marka Edelmana. Kulminacyjnym punktem spotkań była projekcja premierowej animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem” zrealizowanej przez muzeum POLIN na podstawie książki Hanny Krall.

Dla klas piątych i szóstych w dniach 20 i 25 kwietnia odbyły się podobne spotkania, zaś głównym ich punktem było głośne czytanie opowiadania Katarzyny Ryrych „Takich dwóch jak nas trzech”, opowiadającego o przyjaźni trzech chłopców Macieja, Samuela i Johanna podczas II wojny światowej.

Równolegle, 19 kwietnia, wolontariuszki rozdawały podczas przerw papierowe żonkile wszystkim uczniom i pracownikom szkoły.

Przygotowana została również gazetka „Łączy nas pamięć” przedstawiająca historię Powstania w Getcie Warszawskim, wystawiono ją przed wejściem do biblioteki.

Wszystkie podjęte przez bibliotekę działania miały na celu uczczenie pamięci osób, które poniosły śmierć w getcie warszawskim. Musimy pielęgnować pamięć o tych wydarzeniach, bo obojętność rośnie tam, gdzie zanika pamięć. Dlatego nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas, na przejawy wykluczania ze społeczności.

Marian Turski, podczas jednego ze swoich przemówień mówił o jedenastym przykazaniu: „nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków ‘jakieś Auschwitz’ nagle spadnie z nieba”.

 Zapraszam do obejrzenia relacji z wydarzeń opisanych powyżej.



Małgorzata Gajcy